Big IslandHawai'iHawajeWażna informacja

Dobrze wiedzieć – Hawai’i – Big Island

Archipelag Hawajów leży na Oceanie Spokojnym, a wszystkie wyspy są długości około 2500 km i posiadają powierzchnię blisko 16 600 km2. Najważniejszymi ośmioma wyspami są w tym Archipelagu: Big Island (Hawai'i), Mau'i, O'ahu, Kaua'i.

Najmłodszą jak i największą wyspą z tych wszystkich wymienionych jest właśnie wyspa Hawai'i. Na wyspie tej są żyzne gleby, wysoka wilgotność, szesnaście stref klimatycznych i średnia temperatura w skali roku 24 stopnie. Dzięki temu po stronie wulkanicznej Hawaje są zawsze zielone, a w pobliżu Hilo znajduje się piękny Park Narodowy. Najczęstszymi roślinami są bambusy, paprocie i orchidee. Natomiast po przeciwległej stronie w kierunku Kona, znajdują się obszary młodych wylewów stanowiące pustynie lawy i popioły.

Hawai'i cały czas, powoli, ale skutecznie powiększa swoja powierzchnie dzięki stałej erupcji wulkanów Manua Kea i Manua Loa. Erupcje są bardzo łagodne i spektakularne. Dzięki temu można, w miarę bezpiecznie, obserwować wybuchy wulkanów i współpracujące ze sobą dwa wielkie żywioły, ogień, czyli lawa wulkaniczna i wody, czyli ocean, do którego wlewa się rozżarzona lawa.

Na Hawai'i było mocno rozwinięte rybołówstwo, rolnictwo, które uprawiało przede wszystkim trzcinę cukrowa, kawę, banany i ananasy. Na dzień dzisiejszy wszystkie plantacje trzciny cukrowej są zamknięte, a ludność utrzymuje się przede wszystkim z turystyki.

Na wyspie Hawai'i mieszka tylko 150 tys. ludzi różnego pochodzenia, w tym aż 34 rodziny polskiego pochodzenia. Najczęściej spotykanymi imigrantami są mieszkańcy azjatyccy pochodzący z Japonii i autochtoni z innych wysp polinezyjskich.

Hawaje są strategicznym miejscem dla Ameryki, wyspy leżą na przecięciu się szlaków morskich i lotniczych z Ameryki Północnej do Azji i Australii.